Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem jedynie w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy zgnilizna twardzikowa co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na newralgiczne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża