Sprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są dużym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, bo jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma prawo pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest często bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto wdrożyć, tiofanat metylowy w rzepaku żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w rzeczy samej gigantyczne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy zbożowe. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie akceptacji na koronne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę akcesoryjną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Kornatowski | 2019-12-12

    Szybko nieomal rok po ślubie pozostali ojcami zachwycającej córy, i po dwóch latach podrostka.